Biuro podróży Travel Family - Ekspert wakacji w Chorwacji Realizacja: MagicWare
1509

Zmiana wysokości opłaty klimatycznej w Grecji

W dniu 11 grudnia 2023 r. grecki rząd zatwierdził projekt ustawy, która znosi obecną opłatę klimatyczną i wprowadza nową „opłatę za odporność na kryzys klimatyczny” (Climate Crisis Resilience Fee).

Oznacza to, że wszyscy właściciele nieruchomości w Grecji, którzy wynajmują turystom jedną lub więcej swoich nieruchomości, będą musieli pobierać od turystów opłatę stopniowaną, która będzie wynosić od 1,50 do 10 euro, w zależności od kategorii zakwaterowania i pory roku. Turyści zapłacą nową opłatę bezpośrednio w miejscu zakwaterowania, tak samo jak płacili opłatę klimatyczną. Opłata będzie naliczana za dobę i całą kwaterę (cały pokój/studio/apartament/dom), niezależnie od ilości przebywających osób.

Wysokość opłaty za okres od marca do października wynosi:

 • 1,50 EUR - dla studiów i apartamentów wszystkich kategorii
 • 1,50 EUR - dla hoteli kategorii 1* i 2*
 • 3,00 EUR - dla hoteli kategorii 3*
 • 7,00 EUR - dla hoteli kategorii 4*
 • 10,00 EUR - dla hoteli kategorii 5*
 • 10,00 EUR - dla willi i domów wszystkich kategorii (przy wynajmie całej nieruchomości)

Dochody z tej opłaty grecki rząd będzie przeznaczał na odrębny fundusz państwowy, z którego będą wypłacane środki na likwidację skutków zmian klimatycznych (np. odbudowę po powodziach, pożarach i innych klęskach żywiołowych). Ustawa wejdzie w życie na początku 2024 r. Zdaniem greckiego Ministra Gospodarki Narodowej i Finansów Kostisa Hatzidakisa, którego ministerstwo jest autorem wniosku, ustawa ta ma również na celu rozwiązanie problemu uchylania się od płacenia podatków, a jednocześnie zapewnienie sprawiedliwego opodatkowania oraz zasoby niezbędne do wzmocnienia polityki społecznej.

Źródło: Greek Travel Pages

Najczęściej wyszukiwane

 • 1

  Numer jeden nad Adriatykiem

  Vitkovice Tours, Członek Grupy Travel Family istnieje od 1991 roku i specjalizuje się w wyjazdach wakacyjnych nad Morze Adriatyckie. W ofercie posiadamy zarówno hotele jak i apartamenty wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku.

 • 2

  Stabilna firma

  Vitkovice Tours, Członek Grupy Travel Family zostało wyróżnione jako jedna ze 100 najbardziej stabilnych firm w Czechach.

 • 3

  Zadowolenie klienta

  Co roku z naszych usług korzysta ponad 40 000 klientów z Polski, Słowacji oraz Czech.

Czy możemy Wam w czymś pomóc?


Wypełniając i wysyłając formularz zapytania wyrażacie zgodę na przetwarzanie danych osobowych wg ustawy Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883

Wprowadź tekst z obrazka
* Dane obowiązkowe